Ένα ακόμη τροχαίο στη στροφή στο «Φραξί» Νικιάνας
Δεν πρόλαβε να «στεγνώσει το μελάνι» από την ανάρτησή μας για την επικινδυνότητα ενός ακόμη σημείου στο επαρχιακό οδικό δίκτυο της Νικιάνας, στην στροφή στην περιοχή «Φραξί», κοντά στο ξενοδοχείο «Αλέξανδρος», όπου έχει συμβεί πολλές φορές στο παρελθόν αυτοκίνητα που κινούνται και στις δύο κατευθύνσεις να εκτρέπονται από την πορεία τους, και ένα ακόμη τροχαίο έλαβε χώρα στο συγκεκριμένο σημείο την Κυριακή 18 Δεκέμβρη 2022, γύρω στις 9:30 το πρωί.
Συγκεκριμένα, οδηγός ΙΧΕ αυτοκινήτου που κινούνταν από το Νυδρί με κατεύθυνση την πόλη της Λευκάδας έχασε τον έλεγχο του οχήματός του με αποτέλεσμα το αυτοκίνητο να «καβαλήσει» την περίφραξη παρακείμενου σπιτιού, χωρίς ευτυχώς να υπάρχει τραυματισμός κάποιου πεζού ή του οδηγού, παρά μόνο υλικές ζημιές.
Επαναλαμβάνουμε ότι θα πρέπει να το δουν οι αρμόδιες υπηρεσίες και να προβούν άμεσα στις επιβαλλόμενες παρεμβάσεις προτού φτάσουμε στο σημείο να θρηνήσουμε ανθρώπινα θύματα.
Ας ελεγχθεί το σχέδιο πόλης σε αυτό το σημείο, ιδιαίτερα όσον αναφορά το πλάτος δρόμου των 20 μέτρων , και αν βρεθεί!! να γίνουν οι απαραίτητες ενέργειες από την δ/βάση τεχνικων έργων της ΠΕ Λευκάδας, σε συνεργασία με την Υ.Δομ και τις τεχνικές υπηρεσίες του Δήμου. Πράγμα απίθανο??????????