Μουντιάλ 2022: Η Αργεντινή κατέκτησε το παγκόσμιο κύπελλο απέναντι στην Γαλλία, σε έναν συγκλονιστικό τελικό | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Κυ, Δεκ 18th, 2022

telikos-moundial-2022-4

Σε έναν από τους συγκλονιστικότερους τελικούς όλων των εποχών, η Αργεντινή κατέκτησε το τρόπαιο στα γήπεδα του Κατάρ, απέναντι στην Γαλλία. Ο τελικός του Μουντιάλ τα είχε όλα. Μεγάλες φάσεις, επικές ανατροπές, παράταση, την διαδικασία των πέναλτι και δύο εντυπωσιακούς σταρ, τον Μέσι και τον Εμπαπέ.

Μέχρι το 80ό λεπτό όλα έδειχναν ότι η Αργεντινή θα κατακτούσε άνετα το τρίτο παγκόσμιο κύπελλο στην ιστορία της, καθώς προηγούνταν με 2-0.

Στο 23΄ ο Μέσι άνοιξε το σκορ, εκτελώντας εύστοχα πέναλτι. Η επιθετική πρωτοβουλία της Αργεντινής συνεχίστηκε και στο 36΄ ο Ντι Μαρία έκανε το 2-0, σε μια μαγική αντεπίθεση. Κάπου εκεί όλοι νόμισαν ότι τελείωσε το παιχνίδι…

Όμως η Γαλλία δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Στο 80΄ ο Εμπαπέ μείωσε σε 2-1, εκτελώντας πέναλτι. Ένα λεπτό μετά, ο ίδιος παίκτης ισοφάρισε τον αγώνα με τρομερό σουτ, ύστερα από εντυπωσιακή αντεπίθεση που ξεκίνησε από ένα «κλέψιμο» της μπάλας.

Ο αγώνας πήγε στην παράταση. Στο 108΄ ο Μέσι έκανε από κοντά το 3-2. Στο 116΄ σουτ του Εμπαπέ χτύπησε στο χέρι του Μοντιέλ και ο διαιτητής έδειξε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Εμπαπέ.

Στην διαδικασία των πέναλτι, η Αργεντινή κέρδισε με 4-2. Ο Μαρτίνες απέκρουσε για την Αργεντινή την εκτέλεση του Κομάν, ενώ ο Τσουαμενί ήταν άστοχος για την Γαλλία.