Τα παιδιά του Νηπιαγωγείου Νικιάνας έψαλλαν τα κάλαντα στο χωριό
Μια ευχάριστη έκπληξη περίμενε σήμερα, Παρασκευή 23 Δεκέμβρη 2022, τους κατοίκους της Νικιάνας, καθώς τα παιδάκια του Νηπιαγωγείου, συνοδευόμενα από τις δασκάλες τους και γονείς, με τα κόκκινα αγιοβασιλιάτικα σκουφάκια και με τα τρίγωνα στο χέρι έψαλλαν τα Χριστουγεννιάτικα κάλαντα σε σπίτια και μαγαζιά, δίνοντας το γιορταστικό χρώμα των ημερών.
Αξιέπαινη, πιστεύουμε, η πρωτοβουλία που πραγματοποιείται για πρώτη φορά στο χωριό και αξίζουν συγχαρητήρια στις δασκάλες, την κα Θέκλα Καψάλη, προϊσταμένη, και την κα Δήμητρα Καλύβα. Γέμισε χαρά μικρούς και μεγάλους, ενώ τα χρήματα που μαζεύτηκαν θα χρησιμοποιηθούν για τις ανάγκες του Νηπιαγωγείου.
Είχε προηγηθεί νωρίτερα, γύρω στις 9:30 το πρωί, η Χριστουγεννιάτικη γιορτούλα στον κατάλληλα και με μεράκι διαμορφωμένο χώρο του Νηπιαγωγείου με τα παιδιά να είναι και πάλι πρωταγωνιστές καταχειροκροτούμενα από τους γονείς τους.
Αποκορύφωμα της εκδήλωσης ήταν ο ερχομός του Άγιου Βασίλη, ο οποίος μοίρασε δώρα και χάρισε χαμόγελα ευτυχίας στα παιδιά.