Νέα πίλαρ παροχής ρεύματος – νερού στο λιμάνι της Νικιάνας
Τον Μάιο του 2020 είχαν τοποθετηθεί από το Δημοτικό Λιμενικό Ταμείο Λευκάδας κατά μήκος της προβλήτας του λιμανιού της Νικιάνας έξι (6) σύγχρονοι πυργίσκοι (πίλαρ) παροχής ρεύματος – νερού για την εξυπηρέτηση των σκαφών.
Εξ αυτών έχουν απομείνει δυόμιση χρόνια μετά τέσσερις μόνο τέσσερις (4) πυργίσκοι εκ των οποίων ο ένας έχει μπατάρει και χρήζει επισκευής ενώ δύο πυργίσκοι φαίνεται να έχουν καταστραφεί ολοσχερώς και έχουν πλέον απομακρυνθεί.
Πρόσφατα εγκρίθηκε από το Δημοτικό Λιμενικό Ταμείο Λευκάδας δαπάνη 24.921,57 € για την εγκατάσταση πίλαρ σκαφών στο λιμάνι της Νικιάνας, έχει ανατεθεί η εκτέλεση του έργου ενώ έχει ορισθεί από τη Διεύθυνση των Τεχνικών Υπηρεσιών του Δήμου Λευκάδας και ο επιβλέπων του έργου με τον βοηθό του για την έγκαιρη και καλή εκτέλεση του έργου.