Αγωνιστικές κινητοποιήσεις για τα δασικά και το ιδιοκτησιακό αποφασίστηκαν στη σύσκεψη του Εργατικού Κέντρου
Πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 10 Φλεβάρη 2023 η σύσκεψη στην οποία καλούσε το Εργατικό Κέντρο Λευκάδας – Βόνιτσας για συζήτηση και λήψη αγωνιστικών πρωτοβουλιών σχετικά με το πρόβλημα που έχει προκύψει με την υποβολή από τον δασάρχη Λευκάδας, στο Ελληνικό Κτηματολόγιο, δήλωσης ιδιοκτησίας υπέρ του Ελληνικού Δημοσίου στις υπό κτηματογράφηση περιοχές του Δήμου Λευκάδας.
Στη σύσκεψη στην οποία πήραν μεταξύ άλλων μέρος εκπρόσωποι σωματείων καθώς και οι πρόεδροι των Κοινοτήτων Εγκλουβής, Αγίου Πέτρου, Αθανίου και Πόρου αποφασίστηκε σε πρώτη φάση να πραγματοποιηθεί παράσταση διαμαρτυρίας στην Διεύθυνση Δασών Λευκάδας την προσεχή Τρίτη 14 Φλεβάρη 2023, στις 12:30 το μεσημέρι, και να γίνει ενημέρωση με κάθε πρόσφορο μέσο των κατοίκων του νησιού με σκοπό την προετοιμασία συλλαλητηρίου την μεθεπόμενη εβδομάδα.