Παράσταση διαμαρτυρίας στην Διεύθυνση Δασών Λευκάδας για τα δασικά και το ιδιοκτησιακό
Το απόγευμα της επόμενης Τρίτης 21 Φλεβάρη το μεγάλο συλλαλητήριο
Με πρωτοβουλία του Εργατικού Κέντρου Λευκάδας-Βόνιτσας πραγματοποιήθηκε το μεσημέρι της Τρίτης 14 Φλεβάρη 2023 παράσταση διαμαρτυρίας στη Διεύθυνση Δασών Λευκάδας, στο πλαίσιο της υλοποίησης των αποφάσεων της σύσκεψης που έγινε την περασμένη Παρασκευή με εκπροσώπους σωματείων, συλλόγων και προέδρων χωριών, σχετικά με το πρόβλημα που έχει προκύψει με την υποβολή από τον δασάρχη Λευκάδας, στο Ελληνικό Κτηματολόγιο, δήλωσης ιδιοκτησίας υπέρ του Ελληνικού Δημοσίου στις υπό κτηματογράφηση περιοχές του Δήμου Λευκάδας.
Όπως τόνισε ο πρόεδρος του Εργατικού Κέντρου, Αλέξανδρος Βεροιώτης, η σημερινή παράσταση διαμαρτυρίας είναι η αρχή. «Στέλνουμε σήμερα ένα πρώτο μήνυμα σε κυβέρνηση και υπουργείο «κάτω τα χέρια από την λαϊκή περιουσία». Κανένας εφησυχασμός! Έχει ευθύνη ο βουλευτής όχι μόνο επειδή ψήφισε και ο ίδιος τον νόμο που κυβέρνηση πατάει για να περάσει τις μεθοδεύσεις της, αλλά και γιατί προσπαθεί να καθησυχάσει, ρίχνοντας την ευθύνη στον δασάρχη, τη στιγμή που έχει αποκαλυφθεί ότι όλα γίνονται με εντολές του YΠΕΝ! Ούτε αγγίζουν κανέναν τα επιχειρήματα ότι είμαστε στο 2023 και δεν γίνεται να μην υπάρχουν τίτλοι. Το 2023 δεν δεχόμαστε εμείς να παίρνουν κανένα λαϊκό σπίτι, κανένα χωράφι, το βιος του κόσμου. Συνεχίζουμε με μεγάλο συλλαλητήριο το απόγευμα της επόμενης Τρίτης».