Μικρής έκτασης πυρκαγιά στο επιβατηγό – τουριστικό πλοίο “ΑΘΩΣ” στο λιμάνι Περιγιαλίου
Σύμφωνα με το Λιμενικό Σώμα, ενημερώθηκε σήμερα το μεσημέρι η Λιμενική Αρχή Νυδριού, για περιστατικό ανάφλεξης στο επιβατηγό – τουριστικό πλοίο “ΑΘΩΣ” Ν. Λ. 366, στο λιμάνι Περιγιαλίου Λευκάδας.
Συγκεκριμένα, κατά την διάρκεια δοκιμαστικού πλου του εν λόγω πλοίου, προκλήθηκε μικρής έκτασης πυρκαγιά, στον αριστερό εξωλέμβιο κινητήρα, η οποία αντιμετωπίστηκε άμεσα με την χρήση πυροσβεστήρων.
Στη συνέχεια, το “ΑΘΩΣ” ρυμουλκήθηκε με την συνδρομή άλλου πλοίου, στο λιμάνι Βαθέως Μεγανησίου, όπου προσέδεσε με ασφάλεια.
Προανάκριση διενεργείται από το Α΄ Λιμενικό Τμήμα Νυδριού του Λιμεναρχείου Λευκάδας, ενώ από το περιστατικό δεν υπήρξε κίνδυνος για ξένη περιουσία, δεν αναφέρθηκε τραυματισμός και δεν παρατηρήθηκε θαλάσσια ρύπανση, ούτε εισροή υδάτων στο πλοίο.