Ένας χειροποίητος αγροτικός χάρτης της Λευκάδας
Ένας χειροποίητος χάρτης της Λευκάδας που φωτογραφήσαμε πρόσφατα. Έγινε τον Αύγουστο του 1986 από τον γεωπόνο Μηνά Κατωπόδη.
Σύμφωνα με το υπόμνημα ο χάρτης περιλαμβάνει τους ελαιώνες, τους αμπελώνες, τις αροτραίες καλλιέργειες, τις θαμνοσκεπείς εκτάσεις, τα δάση πεύκης, τις άγονες εκτάσεις, τις κοινότητες και τους οικισμούς, τους επαρχιακούς δρόμους με ή χωρίς άσφαλτο, τους αγροτικούς δρόμους και τις αρδευτικές γεωτρήσεις.
Με μια πρόχειρη ματιά, αρνητικό ίσως του χάρτη η λανθασμένη ονομασία του οικισμού Κολυβάτα της Κοινότητας Αλεξάνδρου, που αναγράφεται ως «Κολλυβάτα», δηλαδή με δύο λάμδα, ένα λάθος που ανάγεται στην εποχή της εφτάχρονης δικτατορίας. Επίσης, εμφανίζεται ολόκληρο το δάσος των Σκάρων, μία έκταση 4.500 στρεμμάτων, ως βοσκότοπος Αλεξάνδρου – Σκάροι, παρότι υπάρχουν στην περιοχή αυτή και αρκετές ιδιόκτητες εκτάσεις.