Την Τρίτη 21 Φλεβάρη το συλλαλητήριο σωματείων και φορέων για τους δασικούς χάρτες
Την Τρίτη 21 Φλεβάρη 2023, στις 7:00 μ.μ., στον Άγιο Μηνά, θα πραγματοποιηθεί το συλλαλητήριο του Εργατικού Κέντρου, των σωματείων και φορέων για το ζήτημα των δασικών χαρτών και τις δηλώσεις κυριότητας υπέρ του Δημοσίου, που ζητούν νομοθετική ρύθμιση που να λύνει το πρόβλημα.
Σε ανακοίνωσή του το Εργατικό Κέντρο μεταξύ άλλων αναφέρει: «Η όποια απόσυρση των δηλώσεων που υποβλήθηκαν από τις δασικές υπηρεσίες στα Ιόνια Νησιά, μετά τις μεγάλες αντιδράσεις που εκφράστηκαν, δεν πρέπει να καθησυχάσει κανέναν. Η νέα εγκύκλιος που ο βουλευτής Λευκάδας της Ν.Δ. διαλαλεί ότι δίνει λύση στο πρόβλημα, δεν αναιρεί το θεσμικό πλαίσιο που συνεχίζει να ισχύει, και εξακολουθεί να δίνει τη δυνατότητα διεκδικήσεων εκτάσεων υπέρ του δημοσίου, και που μπορεί στο άμεσο μέλλον να θέσει πάλι σε εφαρμογή. Η κυβέρνηση απλά θέλει να «κερδίσει» χρόνο προεκλογικά για να μην έχει χασούρα.»