Συγκέντρωση κατοίκων στην Κοινότητα του Αγίου Νικήτα για τα δασικά και το ιδιοκτησιακό
Του ανταποκριτή μας
Πραγματοποιήθηκε σήμερα 20/2/23 μετά από πρόσκληση του νέου (διορισθέντος) προέδρου της Τοπικής Κοινότητας Αγίου Νικήτα, Νίκου Τυπάλδου, η συγκέντρωση των κάτοικων με θέμα τις εξελίξεις στα δασικά ζητήματα που έχουν ανακύψει.
Μετά από την ενημέρωση από τη πλευρά του προέδρου και τις επιφυλάξεις που κι αυτός εξέφρασε περί της αποτελεσματικότητας της νέας εγκυκλίου του υπουργείου κλπ. το λόγο πήραν οι παραβρισκόμενοι λιγοστοί κάτοικοι που ζουν το χειμώνα στον οικισμό.
Όλοι διατράνωσαν τη θέση τους ότι οι μέχρι σήμερα ενέργειες δεν λύνουν το πραγματικό πρόβλημα και ζήτησαν από τον κ. Ν. Τυπάλδο να μεταφέρει στο Δημοτικό Συμβούλιο και τον δήμαρχο την ομόφωνη θέση τους να γίνει κάθε απαραίτητη ενεργεία ώστε με νέα τροπολογία του νόμου να αρθεί για πάντα κάθε ενέργεια που τους αφαιρεί τις ιδιοκτησίες τους που κατέχουν με όποιο τρόπο από τους παππούδες τους.
Παράλληλα όλοι ή σχεδόν όλοι (δεν έγινε κάποια ψηφοφορία) δήλωσαν ότι θα δώσουν το παρών στις κινητοποιήσεις που έχουν αναγγελθεί στη Χώρα (πόλη της Λευκάδας).
Στη συνεχεία έγινε αρκετά εκτενής συζήτηση για τα πρόβλημα που μαστίζουν τον οικισμό και για την εγκατάλειψη που έχει περιέλθει η περιοχή από πολλά – πολλά χρόνια αφού κανένα προγραμματισμένο έργο δεν έχει μπει στο τεχνικό πρόγραμμα του Δήμου που να αφορά τον οικιστικό ιστό και το παραλιακό μέτωπο.
Ζητήθηκε ακόμα να συγκληθεί νομότυπη Γενική Συνέλευση κατοίκων ώστε να εξεταστούν απ΄ την αρχή όλα τα ζητήματα που αφορούν τον οικισμό.
Από τη πλευρά του Πρόεδρου της Τοπικής Κοινότητας δηλώθηκε ότι θα γίνει κάθε δυνατή προσπάθεια μέχρι την αρχή της τουριστικής περιόδου 3-4 ζητήματα που είναι ήδη συζητημένα στο Δήμο να λυθούν με πυροσβεστικό τρόπο, όπως η επιδιόρθωση των βλαβών στο πλακόστρωτο του πεζοδρόμου, η βελτίωση του κατεστραμμένου μονοπατιού του Μύλου και η αποκατάσταση των βλαβών στον ΒΑ δρόμο διαφυγής – ασφάλειας στη παραλία του οικισμού.