Super League 1: Μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι με 2-0 επί του Ολυμπιακού | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Δε, Απρ 10th, 2023

pao-osfpΠηγή: Eurokinissi

«Πράσινο» βάφτηκε το ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής των play off της Super League 1 με τον Παναθηναϊκό να κερδίζει με 2-0 τον Ολυμπιακό στη Λεωφόρο, χάρη στο γκολ του Σπόραρ και το αυτογκόλ του Ελ Αραμπί, τα οποία σημειώθηκαν και τα δύο στο πρώτο ημίχρονο.

Στο β; μέρος ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά η ομάδα του Γιοβάνοβιτς αμύνθηκε σωστά, «παγώνοντας» τον ρυθμό όποτε έπρεπε κι έτσι έφτασε σε σπουδαία νίκη, που την επανέφερε στην κορυφή της βαθμολογίας, όπου «συγκατοικεί» με την ΑΕΚ στους 69 βαθμούς.

Νωρίτερα η «Ένωση» σε ματς-θρίλερ, επικράτησε με 3-1 επί του Άρη στη Νέα Φιλαδέλφεια. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Λιβάι Γκαρσία, αλλά οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Τελικά η ΑΕΚ έφτασε στην πολυπόθητη νίκη χάρη σε δύο γκολ του Τσούμπερ, στο 82′ και το 95′, ο ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή.

Στο τρίτο ματς της αγωνιστικής, ο ΠΑΟΚ επικράτησε εύκολα στην Τούμπα απέναντι στον Βόλο με 4-2.