Θα αναβιώσει και πάλι φέτος στην πόλη της Λευκάδας το Πασχαλινό έθιμο «το Κομμάτι»
Το Μεγάλο Σάββατο στις 12:00 το μεσημέρι
Μόλις σημάνει η πρώτη καμπάνα του Μεγάλου Σαββάτου, οι λευκαδίτισσες νοικοκυρές συνηθίζουν να «ρίχνουν το κομμάτι», δηλαδή να πετάνε από ψηλά για να σπάσει με κρότο κάποιο πήλινο «αγγειό» (πιάτο, παδέλα, σκουτέλα, μπότη, πνιάτα κτλ).
Το έθιμο σχετίζεται με την ψαλμική φράση, που αναφέρεται στην Ανάσταση του Χριστού: «Και συντρίψεις αυτούς ως σκεύη κεράμεως».
Ο Δήμος Λευκάδας, το Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Λευκάδας και η Φιλαρμονική Εταιρεία καλούν όλους να παρακολουθήσουν το έθιμο, το πρωί του Μεγάλου Σαββάτου, ώρα 12:00, στο Πνευματικό Κέντρο και κατόπιν στην Κεντρική Αγορά της πόλης και στην Κεντρική Πλατεία όπου θα μοιραστούν πήλινα για να «ρίξουν το κομμάτι», ενώ η Φιλαρμονική Εταιρία Λευκάδας παιανίζει το «Εωθινό».
ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ
Ωχ, άρχισαν τα νταβαντούρια του ψηλού. Θεός φυλάξει μέρες πούναι. Δεν κρατιεται ο ανθρωπος. Θελει θρόνο , οχι δημαρχείο. Δόστε θρόνο να ξεμπερδέψουμε. Σαν την άλλη τη φίλη του που ¨ανέβηκε σε γερανοφόρο ¨με 12 ποντο!!!