Πανηγυρικός εσπερινός απόψε στο Μοναστήρι του Αγίου Γεωργίου στα Κολυβάτα – Πως να πάτε
Πανηγυρίζει η Μονή του Αγίου Γεωργίου στα Κολυβάτα Αλεξάνδρου, το καθολικό της οποίας τελεί υπό αναστήλωση. Απόψε Σάββατο 22 Απριλίου 2023 στις 6:00 το απόγευμα, θα τελεστεί πανηγυρικός εσπερινός.
Ανήμερα της εορτής, την Κυριακή 23 Απριλίου 2023, θα τελεστεί όρθρος που θα ξεκινήσει στις 7.30 το πρωί και στη συνέχεια πανηγυρική θεία λειτουργία. Θα ακολουθήσει λιτάνευση της εικόνας και ξενάγηση.
Υπάρχει πρόσβαση στο μοναστήρι από Νικιάνα, Λαζαράτα και Αλέξανδρο (Μαυρογιαννάτα). Για όσους δεν ξέρουν το δρόμο μπορούν να διαβάσουν παρακάτω πως μπορούν να πάνε.
ΠΩΣ ΝΑ ΠΑΤΕ: |
Όσοι έρχεστε από τη Νικιάνα, θα πρέπει να στρίψετε αμέσως μετά τη στροφή στο Λιμνί, όταν αρχίζει η ευθεία της Νικιάνας, δεξιά και να ακολουθήσετε το δρόμο για Άγιους Πατέρες – Κολυβάτα – Αλέξανδρος (υπάρχει σήμανση).
Θα περάσετε το μοναστήρι των Αγίων Πατέρων ακολουθώντας ευθεία πορεία, θα ανεβείτε τις βόλτες και αφού φτάσετε στο ίσωμα, στην περιοχή «Ξήλωμα», θα πρέπει να στρίψετε στον δεύτερο δρόμο αριστερά (ο πρώτος δρόμος οδηγεί στους Σκάρους), εκεί που υπάρχει η πινακίδα για το Μοναστήρι του Αγίου Γεωργίου.
Θα συνεχίσετε τον ασφαλτοστρωμένο δρόμο και μετά από καμιά διακοσαριά μέτρα στη διχάλα που κάνει ο δρόμος θα στρίψετε και πάλι αριστερά στον χωμάτινο δρόμο που βγάζει στο μοναστήρι (υπάρχει πινακίδα). Ο δρόμος είναι βατός, Μπορείτε να παρκάρετε στην άκρη του δρόμου πριν το μοναστήρι για να μην μποτιλιαριστεί η είσοδος όπου αρκετός χώρος καταλαμβάνεται με οικοδομικά υλικά λόγω της αναστήλωσης.
Όσοι έλθετε από το δρόμο Λευκάδα – Σφακιώτες θα πρέπει να στρίψετε στην πλατεία των Λαζαράτων αριστερά και να ακολουθήσετε το δρόμο για Αλέξανδρο – Πλατύστομα (υπάρχει σήμανση). Όταν φτάσετε στο παλιό Δημοτικό Σχολείο Αλεξάνδρου στρίβετε αριστερά με κατεύθυνση τα Κολυβάτα. Θα παρακάμψετε τον οικισμό και θα συνεχίσετε για Νικιάνα. Στον πρώτο δρόμο που θα συναντήσετε θα στρίψετε δεξιά (υπάρχει πινακίδα).
Θα συνεχίσετε τον ασφαλτοστρωμένο δρόμο και μετά από καμιά διακοσαριά μέτρα θα στρίψετε αριστερά στον χωμάτινο δρόμο που βγάζει στο μοναστήρι.