O Σύνδεσμος Φιλολόγων Λευκάδας για την Παγκόσμια Ημέρα του Βιβλίου
Ο ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ ΛΕΥΚΑΔΑΣ, επειδή αναγνωρίζει το δικαίωμα του καθενός να διαβάζει, όπως και το δικαίωμά του καθενός να μην διαβάζει κι επίσης το δικαίωμα του καθενός να διαβάζει κάθε μέρα ή οποτεδήποτε… γι’αυτούς τους «παιδαγωγικούς» λόγους δεν θα γιορτάσει την 23η Απριλίου, Παγκόσμια Ημέρα του Βιβλίου· με την πεποίθηση ότι η ελευθερία (επιλογής τόπου, χρόνου, είδους βιβλίου, συνθηκών ανάγνωσης, κ.λ.π.),είναι η ισχυρότερη συνθήκη για τη δημιουργία αυθεντικής αγάπης προς το βιβλίο.
Θα επανέλθουμε στα της ανάγνωσης και του βιβλίου αμέσως μετά την «αργία» της 23ης Απριλίου.
Εκ μέρους του Δ.Σ.
Η Πρόεδρος
Παρασκευή Κοψιδά-Βρεττού
Η Γενική Γραμματέας
Κατερίνα Ροντογιάννη