Έκθεση με χαρακτικά και χάρτες της Λευκάδας από τη συλλογή της οικογένειας Σταύρου
Από τη Δημόσια Βιβλιοθήκη στο πλαίσιο της επετείου της Ένωσης της Επτανήσου με την Ελλάδα
Στο πλαίσιο της επετείου της Ένωσης της Επτανήσου με την Ελλάδα, η Δημόσια Βιβλιοθήκη Λευκάδας σας προσκαλεί στην έκθεση «Απεικονίσεις: Σημαντική αφήγηση της ιστορίας του τόπου», με χαρακτικά και χάρτες της Λευκάδας από τη συλλογή της οικογένειας Σταύρου, δωρεά στη Δημόσια Βιβλιοθήκη.
Θα παρουσιαστεί σύντομο ιστορικό της Δωρεάς από την προϊσταμένη της Βιβλιοθήκης, κυρία Μαρία Ρούσσου, καθώς και ανατύπωση χαρακτικών. Κείμενα: Ιόλη Βιγγοπούλου, Δρ Ιστορίας – Ερευνήτρια.
Τα εγκαίνια της έκθεσης θα πραγματοποιηθούν την Τετάρτη 3 Μαΐου 2023, στις 7:00 μ.μ., στην αίθουσα τέχνης «Θεόδωρος Στάμος».
Η έκθεση θα διαρκέσει μέχρι την Κυριακή 14 Μαΐου 2023 και θα είναι επισκέψιμη τις ώρες 11:00-13:00 και 19:00-31:00. Επισκέψεις σχολείων κατόπιν συννενόησης.
Ευγενική υποστήριξη: ΙΟΝΙΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ ΑΕ