Ο Τηλυκράτης κέρδισε 1-0 τον Γιούχτα στη Λευκάδα | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Κυ, Ιουν 18th, 2023

Ο Τηλυκράτης κέρδισε 1-0 τον Γιούχτα στη Λευκάδα

tilikratis_giouxtas

Σε ένα δυνατό αγώνα που είχε εκ των προτέρων χαρακτηριστεί από την λευκαδίτικη ομάδα ως η «μητέρα των μαχών» και ως ο σημαντικότερος αγώνα της ιστορίας της, το απόγευμα της Κυριακής 18 Ιουνίου 2023, στο Δημοτικό Στάδιο Λευκάδας «Πλάτωνας Γρηγόρης», για την 9η και προτελευταία αγωνιστική των αγώνων μπαράζ ανόδου στη Super League 2, ο Τηλυκράτης κέρδισε 1-0 τον Γιούχτα Αρχανών.

Σημειωτέο ότι το αποτέλεσμα του αγώνα θα έκρινε και για τις δύο ομάδες σε μεγάλο βαθμό την άνοδο για πρώτη φορά στην ιστορία τους στη Super League 2, με τον Τηλυκράτη να επιζητεί αποκλειστικά τη νίκη ενώ τον Γιούχτα τον ευνοούσε και η ισοπαλία.

Στο πρώτο μέρος ο Τηλυκράτης ήταν η καλύτερη ομάδα καθώς είχε την κατοχή της μπάλας και ήλεγχε τον ρυθμό. Έκανε τρία μακρινά σουτ που πέρασαν πάνω από τα γκολπόστ και είχε μία ακόμη ευκαιρία με κεφαλιά του Γκουντρουμπή. Την καλύτερη όμως ευκαιρία για γκολ είχε η ομάδα του Γιούχτα στο 44ο λεπτό με τον Ροδίτη να πλασάρει από κοντινή θέση και τον γκολκίπερ του Τηλυκράτη Μιχάλη Παρδαλό να αποκρούει.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Τηλυκράτης συνέχισε να έχει σε μεγάλο βαθμό την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Είχε μία καλή ευκαιρία με τον Εντουάρντο στο 51ο λεπτό, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα, στο 55ο λεπτό, ο Νιφορόπουλος έπιασε την κεφαλιά μετά από κόρνερ του Παπανίκου αλλά ο Γιώργος Κόλλιας απέκρουσε. Στο 78ο λεπτό η μπάλα βρήκε το δοκάρι μετά από σέντρα σουτ που αιφνιδίασε τον τερματοφύλακα του Τηλυκράτη. Το γκολ σημείωσε στο 89ο λεπτό ο Νίκος Κατσής.

Με το αποτέλεσμα αυτό η λευκαδίτικη ομάδα έκανε ένα σημαντικό βήμα για την άνοδο στη Super League 2 αφού στον τελευταίο αγώνα του ειδικού πρωταθλήματος αρκεί ένας βαθμός με τον βαθμολογικά αδιάφορο Καμπανιακό για να εκπληρώσει το όνειρό της.