Χορταριασμένος και αχρησιμοποίητος ο χώρος στάθμευσης αυτοκινήτων στη Νικιάνα
Αυξάνεται μέρα με τη μέρα ο αριθμός των επισκεπτών του τόπου μας με τον καθένα να παρκάρει το αυτοκίνητό του όπου μπορεί λόγω έλλειψης των απαραίτητων χώρων στάθμευσης.
Ο δήμος Λευκάδας μισθώνει από την πλευρά του κάποια ακίνητα για χώρους πάρκινγκ που όμως σε καμιά περίπτωση δεν επαρκούν για τις αυξημένες ανάγκες, όπως παρατηρείται μεταξύ άλλων στη Νικιάνα, όπου με απόφαση της Οικονομικής Επιτροπής επικυρώθηκε και φέτος η δημοπρασία που έγινε στις 8 Ιουνίου 2023 για την μίσθωση ενός μικρού ακινήτου για χρήση του ως χώρου στάθμευσης οχημάτων στην είσοδο του λιμανιού του χωριού έναντι ετησίου μισθώματος 1.320 ευρώ.
Δυστυχώς ο χώρος αυτός που δεν έχει ποτέ διαμορφωθεί κατάλληλα ως χώρος πάρκινγκ παραμένει μέχρι σήμερα 26 Ιουνίου 2023 χορταριασμένος, γεμάτος χώματα και κλαδιά (μέχρι και μια μεγάλη ρίζα ξεριζωμένης ελιάς βρίσκεται στο χώρο αυτό) και εξαιτίας αυτής της κατάστασης αχρησιμοποίητος για τον σκοπό που έχει μισθωθεί, ενώ σε άλλα μέρη του χωριού και ιδιαίτερα κατά μήκος της επαρχιακής οδού γίνεται το αλαλούμ από τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα.
Δεν ήρτε ακομα η σειρά μας για φωτογραφία.Σε μια βδομαδα θα κοπούν τα χορταρια, θα πέσει και μισό φορτηγο ασφαλτος και θα πατε ολοι σας να φωτογραφηθείτε με το δημαρχο. Α στα διάλα χαμένοι