Καθημερινό θέαμα στο κέντρο της Νικιάνας…
Οι κάδοι απορριμμάτων στο κέντρο ακριβώς της Νικιάνας μπροστά από τα μαγαζιά. Σε ένα σημείο από όπ΄ περνούν καθημερινά εκατοντάδες επισκέπτες του χωριού. Οι φωτογραφίες δεν αποτελούν εξαίρεση αλλά είναι δυστυχώς ο κανόνας κατά την διάρκεια των θερινών μηνών. Άκρως αντιαισθητικό το θέαμα με την καθημερινή υπερχείλιση των απορριμμάτων και τις δυσάρεστες οσμές που αναδύουν με μόνες ωφελούμενες ίσως τις γάτες που κάνουν πάρτι κάθε βράδυ.
Η προσωρινή λύση θα ήταν να προστεθούν και άλλοι κάδοι αφού οι υπάρχοντες σαφώς δεν επαρκούν και ενδεχόμενα να εξεταστεί η μεταφορά τους σε άλλα σημεία ώστε να φύγουν από το ευαίσθητο κέντρο του χωριού. Μεσοπρόθεσμα βέβαια θα μπορούσαν να αντικατασταθούν σταδιακά οι υπέργειοι κάδοι από υπόγειους βυθιζόμενους κάδους όπως ήδη έχει γίνει σε άλλες τουριστικές περιοχές της Λευκάδας.
Έχετε τον τουρισμό που σας αξίζει στο άθλιο παρακμιακό νησί που καταστρεψατε. Η απληστία σας κι η ΠΑΙΔΕΊΑ που δεν έχετε σας κατάντησε έτσι νεοραγιαδες
Γιατι φωναζετε και σκουζετε ? Τουρισμο δεν θελατε ? περηφανο βοθρολυμα στη θαλασσα των φραγκατων τουριστων απο Ρουμανια και Βαλκανικη χερσονησο αλλα και σκουπιδαριο παντου !! Ετσι για να μην εχετε παραπονο ..οτι δεν ηλθαν τουριστες εφετος .