Ούτε για δείγμα ένας μικρός κάδος απορριμμάτων στο Λιμάνι Νικιάνας
Λιμάνι Νικιάνας, ένας χώρος όπου κινούνται την εποχή αυτή εκατοντάδες άνθρωποι. Παρ΄ όλα αυτά δεν πρόκειται να συναντήσει κανείς ούτε για δείγμα ένα μικρό κάδο απορριμμάτων για να πετάξει ένα χαρτομάντηλο.
Έχουμε διαβάσει κατά καιρούς σε πινακίδες και στο νησί μας ότι «η καθαριότητα είναι μισή αρχοντιά». Αλλά και οι αληθινοί άρχοντες φροντίζουν ώστε να τηρούνται οι προϋποθέσεις για την επαλήθευση της ρήσης αυτής, και να εκλείψει επιτέλους η απαράδεκτη κατάσταση με τα παρατημένα σκουπίδια που συναντά κανείς σε κάθε γωνιά του λιμανιού και θυμίζουν τριτοκοσμική χώρα.