Φωτιά στην Κέρκυρα: Μάχη με τις διάσπαρτες εστίες και τις αναζωπυρώσεις
Διάσπαρτες εστίες είναι ενεργές στους λόφους γύρω από τις Λούτσες και την Άνω Περίθεια στην Βόρεια Κέρκυρα, όπου χθες δόθηκε μάχη με τις αναζωπυρώσεις και η φωτιά έφτασε στα πρώτα σπίτια.
Κάποια από τα σπίτια στην Λούτσα, χθες παραδόθηκαν στις φλόγες. Οι φλόγες έφτασαν μέχρι την παραλία. Εκτός από σπίτια, έχουν καεί πολλά ελαιόδεντρα.
Συνολικά, την Τρίτη εκκενώθηκαν οι οικισμοί Λούτσες, Ημερολιά Απραός, Καλαμάκι, Σύκι με κατεύθυνση προς λιμάνι Κασσιόπης.
Σήμερα έγινε νέα αναζωπύρωση της φωτιάς στο χωριό Λούτσες.
Κάτοικοι με ότι μέσα διαθέτουν, εθελοντές και πυροσβέστες καταβάλλουν μεγάλες προσπάθειες να οριοθετήσουν τις εστίες που υπάρχουν στο πυκνό δάσος μέχρι το μεσημέρι, αφού τότε αναμένεται να ενισχυθούν οι άνεμοι. Οι προσπάθειες δυσκολεύουν γιατί η περιοχή είναι κατάφυτη και δύσβατη.
Συγκινητική εξάλλου ήταν η έμπρακτη αλληλεγγύη από τους κατοίκους της Κέρκυρας προς τους πληγέντες των χωριών της Βόρειας Κέρκυρας με νερά και άλλα είδη πρώτης ανάγκης.
Στο μέτωπο της πυρκαγιάς βρέθηκε κλιμάκιο του ΚΚΕ, με την Αλεξάνδρα Μπαλού, υποψήφια περιφερειάρχη Ιονίων Νήσων με την «Λαϊκή Συσπείρωση και τον Κώστα Ρούσσινο, υποψήφιο δήμαρχο Βόρειας Κέρκυρας με την «Λαϊκή Συσπείρωση».
(902.gr)