Λιμάνι Νικιάνας: Τελικά δεν ήταν και τόσο δύσκολο!
Καθαρίστηκε το λιμάνι της Νικιάνας από τα χύμα σκουπίδια και τοποθετήθηκαν δύο μικροί κάδοι απορριμμάτων κατά μήκος της τσιμεντένιας προβλήτας του λιμανιού. Φάνηκε τελικά ότι δεν ήταν και τόσο δύσκολο και πως πολλά μπορεί να γίνουν αν υπάρχει λίγη καλή θέληση και ενδιαφέρον από την πλευρά των αρμόδιων Αρχών.
Θα πρέπει φυσικά να αδειάζουν τακτικά οι κάδοι ώστε να μην παρατηρείται το φαινόμενο της υπερχείλισης και διασποράς των απορριμμάτων.
Απομακρύνθηκαν επίσης οι δύο ξύλινες παλέτες που βρισκόταν για μήνες πάνω στην αποβάθρα με κίνδυνο να τραυματιστεί κανείς, ενώ είναι άγνωστο γιατί απομακρύνθηκε και η χημική τουαλέτα που είχε τοποθετηθεί πριν λίγο καιρό στην είσοδο του λιμανιού.
This is good news about the bins.
But removing the chemical toilet will mean that users of the many moored yachts will have no option but to use the toilets on board, and inevitably not all of them will use holding tanks.
Will it be replaced urgently? And, in the long term, will full bathroom facilities – or a pumping-out service – be provided for what is now a yacht marina?
Without such facilities sea water quality will deteriorate rapidly and the beach will no longer be pleasant or safe for swimming. This is a great loss for all the local families and residents (including us) who love and regularly use that beach.
Αυτό είναι το εύκολο κομμάτι…
Τι γίνεται όμως με την αποκομιδή, ή το έγκαιρο άδειασμά τους, και στη Νικιάνα και σε άλλες περιοχές που ξεχειλίζουν μέσα στην ημέρα, εύκολα λόγω του όγκου των απορριμμάτων; …
Μα καλα, ασχολείστε με δυό κάδους και δυό παλέττες που μάζεψαν?Αν δεν ειναι αυτη η δουλειά τους , πιά ειναι? Να φωτογραφιζονται δίπλα στις χημικές τουαλέττες που χρησιμοποιούν οι εύποροι γιωτατζήδες?ε λίγο αυτο θα κανουν.Γιατί μόνο για εκεί κάνουν. Για τίποτε άλλο