Champions League: Ο Παναθηναϊκός νίκησε 1-0 τη Μαρσέιγ και πήρε προβάδισμα πρόκρισης | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Πε, Αυγ 10th, 2023

panathinaikos_marseig_2Πηγή: Eurokinissi

Με σκορ 1-0, ο Παναθηναϊκός νίκησε το βράδυ της Τετάρτης τη Μαρσέιγ στο γήπεδο της Λ. Αλεξάνδρας και πήρε προβάδισμα πρόκρισης.

Στο πρώτο ημίχρονο οι πράσινοι είχαν την κατοχή και τις περισσότερες τελικές, χωρίς όμως τη μεγάλη ευκαιρία, ενώ από την άλλη η Μαρσέιγ ήταν πιο απειλητική στη μετάβαση, χωρίς ωστόσο να γίνει επικίνδυνη.

Κομβικό σημείο στην αναμέτρηση ήταν το 65ο λεπτό, όταν η Μαρσέιγ έμεινε με 10 παίκτες, καθώς ο Τζόφρι Κοντογκμπιά αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Η αριθμητική υπεροχή έδωσε ώθηση στους πράσινους, που αύξησαν την πίεσή τους στηνγαλλική ομάδα και τελικά μπήκαν μπροστά στο σκορ στο 83′.

Ο Μπερνάρ άνοιξε την μπάλα στον Κλεινχέισλερ, ο οποίος γέμισε στην περιοχή, ο Ιωαννίδης με ωραίο τρόπο άφησε στον Μπερνάρ, ο οποίος ανέβηκε μετά την πάσα του και εκτέλεσε για το 1-0.

Το σκορ διατηρήθηκε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης και έτσι ο Παναθηναϊκός, με προίκα το πολύτιμο αυτό γκολ, θα ταξιδέψει την επόμενη εβδομάδα στη Μασσαλία, για το ματς που θα κρίνει την υπόθεση πρόκριση.