Αφιέρωμα στους Αλεξανδρίτες ναυτικούς και πανηγύρι την παραμονή της Παναγίας στον Αλέξανδρο
Στη διαχρονική σύνδεση του Αλέξανδρου Λευκάδας με τη θάλασσα είναι αφιερωμένη η καθιερωμένη ετήσια εκδήλωση που διοργανώνει πάλι φέτος στις 14 Αυγούστου 2023, στην πλατεία του Αλέξανδρου, η Ένωση των εν Αττική Αλεξανδριτών Λευκάδος «οι Σκάροι».
Θα ακολουθήσει πανηγύρι με ζωντανή μουσική. Ώρα έναρξης 21:00.
Στην φωτογραφία του 1965 εικονίζονται από αριστερά: Σπυραντώνης Βλάχος (Καρανάσος), Μηνάς Βερύκιος (Ναούμης), Σπυραντώνης Βερύκιος (Ναούμης), Βαγγέλης Βρεττός (Μπαρούτας), Νικηφόρος Μανωλίτσης Ντίνος Βρεττός. (Η αναγνώριση των προσώπων έχει γίνει από τον Δημήτρη Μανωλίτση). Στη μικρή φωτογραφία της παρακάτω αφίσας εικονίζεται ο Επαμεινώνδας Σέρβος.