Champions League: Μεγάλη πρόκριση του Παναθηναϊκού στα πέναλτι απέναντι στην Μαρσέιγ | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Τε, Αυγ 16th, 2023

panathinaikosΠηγή: Eurokinissi

Μεγάλη πρόκριση πέτυχε το βράδυ της Τρίτης ο Παναθηναϊκός που επικράτησε της Μαρσέιγ με 5-3 στα πέναλτι.

Με ήρωα τον τερματοφύλακά του, Αλμπέρτο Μπρινιόλι, το «τριφύλλι» προκρίθηκε στα play off του Champions League με τις επεμβάσεις του Ιταλού κατά τη διάρκεια του αγώνα, αλλά και την εκτέλεση του Γκεντουζί από την άσπρη βούλα.

Το «τριφύλλι» βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο με 2-0 από τα γκολ του Ομπαμεγιάνγκ, αλλά με το εύστοχο πέναλτι του Ιωαννίδη στο 90’+9’ έστειλε το ματς στην παράταση (2-1) κι από εκεί στα πέναλτι, όπου «μίλησε» η ευστοχία των παικτών του κι ο… Μπρινιόλι.

Στην επόμενη φάση, στο «κατώφλι» για τους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, η ελληνική ομάδα θα αντιμετωπίσει την πορτογαλική Μπράγκα.