Πανηγυρίζει το Μετόχι της Μονής Φανερωμένης Παναγία στους Κήπους στο Καλαμίτσι
Στό ἀπαράμιλης φυσικῆς ὁμορφιᾶς τοπίο και ἀπέναντι ἀπό τό ἀπέραντο γαλάζιο τοῦ Ἰονίου βρίσκεται τό Ἱστορικό Μετόχι τῆς Ἱερᾶς Μονῆς Φανερωμένης τῆς «Παναγίας τῶν Κήπων Καλαμιτσίου» τό ὁποίο ἑορτάζει τήν ΤΕΤΑΡΤΗ 23 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ἐ.ἒ.
Τό ἑσπέρας τῆς ΤΡΙΤΗΣ καί ὥρα 7.00μ.μ. θά τελεσθεῖ ὁ Πανηγυρικός Ἑσπερινός μετά κηρύγματος καί ἀρτοκλασίας. Τήν ἑπομένη, τό πρωί τῆς ΤΕΤΑΡΤΗΣ, στίς 7.00 π.μ. θά τελεσθεῖ ὁ Ὂρθρος καί ἡ Θεία Λειτουργία.
Προσκαλοῦνται πάντες οἱ εὐσεβεῖς Χριστιανοί.
Ἐκ τῆς Ἱερᾶς Μονῆς