Στον πεζόδρομο του Νυδριού τώρα
Η φωτογραφία μας στάλθηκε από αναγνώστη μας και είναι όπως γράφει στην αρχή του πεζόδρομου του Νυδριού, μπροστά από την εκκλησία της Παναγίας.
Στη μέση του πεζόδρομου στήθηκε ένα μπαστούνι με ένα καπέλο στην κορυφή για να προφυλάξει τους πεζούς από τις πλασμένες πλάκες…
Το πρόβλημα γνωστό, πολύ συχνές οι αντικαταστάσεις των σπασμένων πλακών που καλύπτουν το δίκτυο της αποχέτευσης αλλά μέχρι σήμερα δεν φαίνεται να έχει βρεθεί ή δεν έχει διευθετηθεί μία ικανοποιητική λύση του προβλήματος.
Να ήταν μόνο οι σπασμένες πλάκες του δικτύου; οι ειδικες πλάκες για τυφλούς είναι σε όλο το μήκος μπροστά στα μαγαζιά με εμπόδια από τους πάγκους των μαγαζιών. Σε ένα κάθετο δρόμο προς την θάλασσα είναι τοποθετημενες σύριζα στα μαγαζιά και σταματάνε στα 15 μέτρα.
Καλά ο εργολάβος δεν βλέπει ότι οι πλάκες σπάνε η περιφέρεια η ο Δήμος είναι τυφλοί και κουφοί δεν το βλέπουν να αλλάξουν το υλικό η δεν ακούνε τις διαμαρτυρίες των κατοίκων.Ελεος
Ατενίζι με αισιοδοξία το Νυδρί τον υπερπολιτισμό
Με το που τοποθετήθηκαν οι πλάκες, άρχισαν να βγάζουν άμεσα τα προβλήματα. Έχουν αποδειχθεί ακατάλληλες. Το ερώτημα είναι απλό. Έχουν κινηθεί οι διαδικασίες για την αντικατάστασή τους από τους αρμόδιους φορείς; Αν ναι, πότε, με ποιό χρονοδιάγραμμα. Αν όχι, γιατί καθυστερούν και ταλαιπωρούν τους πολίτες;