«Λευτεριά στην Παλαιστίνη»: Συγκέντρωση αλληλεγγύης από το Εργατικό Κέντρο Λευκάδας-Βόνιτσας
Να σταματήσει τώρα η σφαγή του Παλαιστινιακού λαού στη λωρίδα της Γάζας από το κράτος – δολοφόνο του Ισραήλ, απαίτησαν οι εργαζόμενοι σε έκτακτη συγκέντρωση αλληλεγγύης που διοργάνωσε την Κυριακή 29 Οκτώβρη στην πόλη της Λευκάδας το Εργατικό Κέντρο Λευκάδας-Βόνιτσας.
Στη συγκέντρωση στην πλατεία του Αγ. Μηνά μίλησε ο Βαγγέλης Βερροιώτης, μέλος της διοίκησης του Εργατικού Κέντρου. Στην ομιλία κατήγγειλε τη στάση της ελληνικής κυβέρνησης που εκφράζει απλόχερα τη στήριξή της στο κράτος δολοφόνο του Ισραήλ και εξέφρασε την απαίτηση του Λευκαδίτικου λαού να σταματήσει τώρα η σφαγή στη Λωρίδα της Γάζας. Απηύθυνε κάλεσμα στους εργαζόμενους του νησιού να κάνουν δική τους υπόθεση την υπεράσπιση του δίκαιου αιτήματος των Παλαιστινίων για να αποκτήσουν το δικό τους κράτος στα σύνορα του 1967 και πρωτεύουσα την Ανατολική Ιερουσαλήμ. Επίσης, κάλεσε σε αγωνιστική ετοιμότητα για νέες κινητοποιήσεις και πρωτοβουλίες που θα αναδείξουν πλατιά τα εγκλήματα του κράτους του Ισραήλ και τον δίκαιο αγώνα του Παλαιστινιακού λαού.
Χαιρετισμό απηύθυνε η Ασπασία Καρφάκη, εκ μέρους της Ανώτατης Συνομοσπονδίας Γονέων Μαθητών Ελλάδας (ΑΓΜΕ).
Ακολούθησε πορεία κατά μήκος του κεντρικού πεζόδρομου με κατάληξη την παραλία και τους διαδηλωτές να φωνάζουν συνθήματα, όπως «Λευτεριά στην Παλαιστίνη», «Αλληλεγγύη στην πάλη των λαών, κάτω η νέα τάξη των ιμπεριαλιστών» κ.α.