Επιχείρηση διάσωσης αλλοδαπής που εγκλωβίστηκε στα βράχια στη θαλάσσια περιοχή μεταξύ Αγίου Νικήτα και Μύλου
Αλλοδαπή τουρίστρια εγκλωβίστηκε στα βράχια στη θαλάσσια περιοχή μεταξύ του Αγίου Νικήτα και της παραλίας του Μύλου.
Συγκεκριμένα, το περιστατικό συνέβη το απόγευμα της Πέμπτης 18 Ιανουαρίου 2024, όταν τα κύματα την παρέσυραν προς τα βράχια, μετά από μπάνιο, όπως πιθανολογείται, όπου εγκλωβίστηκε και δεν μπορούσε να βγει στην ακτή.
Στο σημείο έσπευσαν ελικόπτερο, το Λιμεναρχείο και εθελοντές με ψαράδικο οι οποίοι κατόρθωσαν τελικά να την απεγκλωβίσουν. Είναι καλά στην υγεία της και έχει μεταφερθεί για προληπτικούς λόγους στο Νοσοκομείο Λευκάδας.