Την Πρωτοχρονιάτικη πίτα του έκοψε ο Πολιτιστικός Σύλλογος Νυδριού «Αλέξανδρος»
Πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 27 Ιανουαρίου 2024 η κοπή της Πρωτοχρονιάτικης πίτας του Πολιτιστικού Συλλόγου Νυδριού και Περιχώρων «Αλέξανδρος». Την πίτα ευλόγησαν οι ιερείς: π. Αιμίλιος, π. Δημήτριος και π. Νικόλαος.
Στη συνέχεια τα μικρά τμήματα του συλλόγου παρουσίασαν παραδοσιακούς χορούς με υπεύθυνη χοροδιδασκάλα την κα. Πένυ Τσερέ, ενώ έκαναν επίδειξη της δουλειάς τους τα τμήματα ρυθμικής γυμναστικής, με δασκάλα την κα. Μαργαρίτα Πεντεσπίτη, και τα τμήματα του ΑΓΑ Μαχητικών Τεχνών Λευκάδας – Νυδριού «Εύαθλος» που συνεργάζονται με τον σύλλογο «ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ».
Στην εκδήλωση παρέστησαν μεταξύ άλλων ο βουλευτής Λευκάδας, κ. Αθ. Καββαδάς, ο Δήμαρχος Λευκάδας, κ. Βεργίνης, οι αντιδήμαρχοι, κ. Αρματάς και κα. Ρεκατσίνα, ο Εντεταλμένος Σύμβουλος, κ. Κονιδάρης, ο Πρόεδρος της κοινότητας Νυδριού, κ. Ιων. Καββαδάς, καθώς και οι διευθύντριες του Δημοτικού και Νηπιαγωγείου Νυδριού κα. Φλώρου και κα. Καββαδά αντίστοιχα. Ο Θεματικός Αντιπεριφερειάρχης κ. Ζουριδάκης που απουσίαζε εκτός Λευκάδας έστειλε τις ευχές του και χαιρετισμούς.
Ευχαριστούμε το Κτήμα Γαρδέλη για την φιλοξενία και τους χορηγούς μας: την ΚΑΒΑ ΑΡΜΑΤΑΣ και την ΚΑΒΑ ΚΟΜΙΝΑΤΟΣ.