«Closest Tank in Lygia Port»…
Στο λιμάνι της Λευκάδας υπάρχουν σε δύο σημεία δεξαμενές προσωρινής αποθήκευσης για πετρελαιοειδή κατάλοιπα καθώς και για απόβλητα λιπαντικών ελαίων για τα τουριστικά κυρίως σκάφη που ελλιμενίζονται στο λιμάνι.
Η μία δεξαμενή βρίσκεται δίπλα από την είσοδο της Μαρίνας από την μεριά της πόλης και η άλλη απέναντι από το εστιατόριο «Μαργαρίτα».
Στη δεύτερη δεξαμενή ειδοποιούνται οι εκατοντάδες εν δυνάμει παραγωγοί των αποβλήτων «να μην χρησιμοποιούν για λίγες μέρες τη δεξαμενή γιατί είναι γεμάτη» και προτρέπονται να χρησιμοποιήσουν την πλησιέστερη δεξαμενή που βρίσκεται στο λιμάνι της Λυγιάς, λες και είναι καμιά διακοσαριά μέτρα απόσταση. Άγνωστο φυσικά πόσοι το είναι αυτοί που το τηρούν αυτό…