Διαμαρτυρίες για έλλειψη νερού σε περιοχές της Νικιάνας
Αποδέκτης διαμαρτυριών για την έλλειψη νερού σε περιοχές της Νικιάνας έχει γίνει πάλι το τελευταίο διάστημα η σελίδα μας.
Ο κ. Γρηγόρης Σκιαδάς γράφει: «Δεύτερη μέρα από τις 20.00 χθες χωρίς νερό κομμάτι της Νικιάνας. Ο Δήμος άφαντος δεν απαντούν τηλέφωνα. Το κινητό του Αντιδημάρχου καταλήγει σε προώθηση αλλά απάντηση καμία. Αν σε ένα ευπαθές άτομο συμβεί κάτι ποιος αναλαμβάνει την ευθύνη. Ένα νησί παρατημένο στην τύχη του που προσβλέπει στο ευκαιριακό κέρδος από τον τουρισμό που δεν γνωρίζει τι συμβαίνει εδώ. Ποιός θα ξανάρθει;»
Ο κ. Βασίλης Βρεττός γράφει: «Εδώ και 4 μέρες στην Νικιάνα, από το ξενοδοχείο Tesoro μέχρι του Πασά δεν έχουμε σταγόνα νερό. Kαλέσαμε τον Δήμο, αρκετοί από εμάς, και ο καθένας λέει τα δικά του. Σας παρακαλώ αν μπορείτε να το αναφέρετε.
Μας είπαν ότι χτες το μεσημέρι θα έχει λυθεί το πρόβλημα και ακόμα δεν έχουμε σταγόνα. Είμαστε μια περιοχή με ξενοδοχεία και οι δεξαμενές έχουν σχεδόν στερέψει. Επίσης μέχρι προχτές υπήρχε ένα βυτιοφόρο που «άτυπα» το είχε ο δήμος να μοιράζει νερό δωρεάν. Ρωτήσαμε για αυτό και μας είπαν ότι δεν ξέρουν τίποτα. Εξαφανίστηκε και αυτό από χτες».