Συναυλία κλασικής μουσικής στον Άγιο Νικήτα (αφιερωμένη στο Γιώργο Βερύκιο) – Της Ιωάννας Φίλιππα
Της Ιωάννας Φίλιππα
Η απόλυτη συναυλία κλασικής μουσικής δόθηκε την Κυριακή 21 Ιουλίου 2024 στον περίβολο της εκκλησίας του Αγίου Νικήτα και ήταν αφιερωμένη στον πρόωρα χαμένο Αϊγκιώτη Γιώργο Βερύκιο.
Η Böblingen Youth Jazz and Symphony Orchestra με 60 μουσικούς χάρισε στους ντόπιους και τους ξένους επισκέπτες του χωριού μια αξέχαστη βραδιά κλασικής μουσικής σε ένα υπέροχο περιβάλλον.
Το πρόγραμμα περιλάμβανε τα παρακάτω έργα:
– Ουβερτούρα Ουίλιαμ Τελ της όπερας Γουίλιαμ Τελ του Τζιοακίνο Ροσίνι
– Κονσερτίνο για κλαρινέττο του Κάρλ Μαρία Φον Βέμπερ
– Φαντασία για σαξόφωνο και ορχήστρα του Ζυλ Ντεμερσεμάν
– «Wedding Day at Trolldhaugen» του Εντβαρντ Γκρίγκ
– Η λίστα του Σίντλερ του Τζόν Γουίλλιαμς
– Κονσέρτο για τσέλο του Καμίγ Σεν-Σανς
– Κονσέρτο για τρομπόνι του Ρίμσκι-Κόρσακοφ
– Säbeltanz από το μπαλέτο Gayaneh του Αράμ Χατσατουριάν
Την ορχήστρα διηύθυνε ο μαέστρος Stephan Βergtold.
Η μεγάλη προσέλευση του κόσμου και το ενθουσιώδες χειροκρότημα απέδειξαν ότι ο στόχος των περιοδειών της γερμανικής ορχήστρας που είναι να μυήσει την ελληνική επαρχία στη μαγεία της κλασικής μουσικής, επετεύχθη.
Τη συναυλία διοργάνωσε ο Πολιτιστικός και Εξωραϊστικός Σύλλογος του Αγίου Νικήτα με τη συνεργασία του «Ελληνικόν Ειδύλλιον-Αντρέας Ντρέκης» και επιμέλεια της γράφουσας.