Ξεκίνησαν χθες οι εργασίες του 29ου Συμποσίου της Εταιρείας Λευκαδικών Μελετών
Ξεκίνησαν το Σάββατο 27 Ιουλίου οι εργασίες του 29ου Συμποσίου της Εταιρείας Λευκαδικών Μελετών, το οποίο γίνεται σε συνδιοργάνωση με το Δήμο Λευκάδας, στο πλαίσιο των Γιορτών Λόγου και Τέχνης. Το Συμπόσιο με τίτλο «Τους έριχνε μνημόσυνα, τους έδινε τραγούδια» από το ποίημα «Το ξεριζωμένο δέντρο» του Αριστοτέλη Βαλαωρίτη, είναι αφιερωμένο στα 200 χρόνια από τη γέννηση του ποιητή.
Στην έναρξη των εργασιών απηύθυναν χαιρετισμό ο Αρχιμανδρίτης Νικηφόρος Ασπρογέρακας, Καθηγούμενος της Ιεράς Μονής Φανερωμένης, ο οποίος εκπροσώπησε τον Μητροπολίτη Λευκάδος και Ιθάκης κ.κ. Θεόφιλο, ο Δήμαρχος Λευκάδας, κ. Ξενοφών Βεργίνης, και ο κ. Κώστας Κατηφόρης, πρόεδρος του ΔΣ της Εταιρείας Λευκαδικών Μελετών, ο οποίος διάβασε επίσης τον χαιρετισμό του ασθενούντος με κορονοϊό βουλευτή Λευκάδας, κ. Αθανάσιου Καββαδά, καθώς και της Προϊσταμένης της Δημόσιας Βιβλιοθήκης Λευκάδας, κας Μαρίας Ρούσσου, που απουσίαζε λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων.
Την εκδήλωση προλόγισε ο Σπύρος Β. Αρβανίτης, επ. συμβολαιογράφος, πρ. Αντιπρόεδρος Πνευματικού Κέντρου Δήμου Λευκάδας, ο οποίος εκτελούσε χρέη προέδρου της συνεδρίας και με την ιδιότητά του αυτή παρουσίασε τα εκτενή βιογραφικά των εισηγητών.
Την πρώτη ημέρα του συμποσίου έλαβαν τον λόγο και ανέπτυξαν ιδιαίτερες θεματικές, οι εξής εισηγητές: Φώτης Δημητρακόπουλος, ομότιμος Καθηγητής Φιλολογίας στα Πανεπιστήμια Αθηνών και Μονάχου: «Ο ανδριάντας του αοιδίμου Γρηγορίου του Ε΄», Βιβή Κοψιδά-Βρεττού, Διδάκτωρ Φιλολογίας, Συγγραφέας, Πρόεδρος Συνδέσμου Φιλολόγων Λευκάδας: «Η βίωση της πατρίδας και του πατριωτισμού στη συνείδηση των μαθητών σήμερα. Ένας εκπαιδευτικός «απολογισμός» για τη διδακτική και την πρόσληψη του Αριστοτέλη Βαλαωρίτη στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση» και Κώστας Κουτσουρέλης, Ποιητής, δοκιμιογράφος, διευθυντής του περιοδικού «Νέο Πλανόδιον»: «Αριστοτέλης Βαλαωρίτης, ιστορητής και βάρδος».
Οι εργασίες του Συμποσίου θα ολοκληρωθούν σήμερα Κυριακή 28 Ιουλίου. (Δες εδώ το πρόγραμμα)