Σύγκρουση σκαφών στη Λυγιά Λευκάδας
Σύμφωνα με το Λιμενικό Σώμα, τις πρώτες πρωινές ώρες χθες, ενημερώθηκε η Λιμενική Αρχή της Λευκάδας, για τη σύγκρουση δύο σκαφών στη θαλάσσια περιοχή «Λυγιά».
Για το σημείο έσπευσαν ένα περιπολικό σκάφος Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. καθώς και ένα περιπολικό όχημα, τα οποία διαπίστωσαν ότι ένα ταχύπλοο (Τ/Χ) σκάφος σημαίας CAYMAN ISLANDS με τέσσερις αλλοδαπούς επιβαίνοντες (3 Άγγλοι και 1 Ολλανδή), είχε συγκρουστεί με ένα ιστιοφόρο (Ι/Φ) σκάφος με δύο ημεδαπούς επιβαίνοντες, το οποίο ήταν αγκυροβολημένο στην ανωτέρω θαλάσσια περιοχή.
Από το συμβάν, προκλήθηκε εισροή υδάτων στη πλώρη του Ι/Φ, η οποία αντιμετωπίστηκε από ένα καταδυτικό συνεργείο απάντλησης υδάτων. Η Ολλανδή τραυματίστηκε στο πόδι και μεταφέρθηκε στο Γενικό Νοσοκομείο Λευκάδος, όλοι οι υπόλοιποι επιβάτες είναι καλά στην υγεία τους.