Από τον ετήσιο χορό 2011 του Πολιτιστικού Συλλόγoυ Νικιάνας «οι Σκάροι»
Πραγματοποίηθηκε χθες το βράδυ στο κέντρο «Παράδεισος» στη Λυγιά ο καθιερωμένος ετήσιος χορός του Πολιτιστικού Συλλόγου Νικιάνας «οι Σκάροι».
Παραβρέθηκε αρκετός κόσμος, σίγουρα όμως όχι ο αναμενόμενος από άλλες φορές. Η δύσκολη οικονομική κατάσταση, που φαίνεται να αγγίζει πλέον πλατιά λαϊκά στρώματα, απ” τη μια μεριά, ένας γάμος που γινόταν ταυτόχρονα -να ευχηθούμε στα παιδιά να ζήσουν- μαζί με κάποια πένθη στο χωριό απ” την άλλη, απέτρεψαν σίγουρα αρκετούς συχωριανούς μας από το να συμμετάσχουν.
Το χορό τίμησαν με την παρουσία τους ο βουλευτής Σπύρος Μαργέλης, ο Δήμαρχος Κώστας Αραβανής, ο Αντιδήμαρχος Στέλιος Ρόκκος, ενώ παραβρέθηκαν επίσης οι Δημοτικοί Σύμβουλοι Κώστας Δρακονταειδής και Νικόλαος Μπραντζουκάκης καθώς και εκπρόσωποι διαφόρων άλλων συλλόγων του νησιού μας.
Στη διάρκεια της εκδήλωσης τα παιδιά του χορευτικού τμήματος του Συλλόγου παρουσίασαν διάφορους χορούς ενώ το γλέντι κράτησε μέχρι τις πρώτες πρωινές ώρες.
Εμεις κι εμεις και τα παιδιά μας !!!!!!!!!!!!!!!!!11