Καθορίστηκαν τα μηνιαία έξοδα κίνησης για τον Πρόεδρο Συμβουλίου Δημοτικής Κοινότητας, τον Πρόεδρο Συμβουλίου Τοπικής Κοινότητας και τον Εκπρόσωπο Τοπικής Κοινότητας
Με απόφαση του Υπουργού Εσωτερικών, Αποκέντρωσης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης Γιάννη Ραγκούση καθορίστηκαν τα έξοδα κίνησης που δικαιούται να εισπράττει μηνιαίως ο πρόεδρος συμβουλίου δημοτικής κοινότητας, ο πρόεδρος συμβουλίου τοπικής κοινότητας και ο εκπρόσωπος τοπικής κοινότητας, βάσει της χιλιομετρικής απόστασης κάθε μιας από τις δημοτικές ή τοπικές κοινότητες από την έδρα του οικείου δήμου, ώστε να μπορούν να ανταποκρίνονται στις νέες αρμοδιότητες που τους αποδίδονται με τις διατάξεις του ν. 3852/2010, ως ακολούθως:
ΕΞΟΔΑ ΚΙΝΗΣΗΣ: α) ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ β) ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΤΟΠΙΚΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ γ) ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥ ΤΟΠΙΚΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ |
||
ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΙΚΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΔΡΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ (ΜΕΤΡΑ) | ΕΞΟΔΑ ΚΙΝΗΣΗΣ ΜΗΝΙΑΙΩΣ (ΕΥΡΩ) | |
ΑΠΟ 0 ΕΩΣ 10.000 | 300 | |
ΑΠΟ 10.001 ΕΩΣ 20.000 | 350 | |
ΑΠΟ 20.001 και ΑΝΩ | 400 |
Η ισχύς της απόφασης αρχίζει από την 1η Ιανουαρίου 2011 και τα έξοδα κίνησης καταβάλλονται κάθε μήνα στους δικαιούχους, για την εκτέλεση των καθηκόντων τους και δεν εμπίπτουν στις διατάξεις του ν. 2685/1999, περί κάλυψης δαπανών μετακινουμένων υπαλλήλων εντός και εκτός Επικράτειας, όπως κάθε φορά ισχύει.
Κάντε κλικ εδώ (αρχείο PDF, 63,1 kB)για να διαβάσετε την απόφαση.
ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΙΡΕΤΟΣ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΙΡΝΗ ΟΥΤΕ 1 ΕΥΡΩ ΟΥΤΕ ΝΑ ΘΕΜΕΛΙΩΝΗ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΥΝΤΑΞΗ .