Αίτηση της Δημοτικής Κίνησης «Όλοι για τη Λευκάδα» για να συζητηθεί στο Δημοτικό Συμβούλιο το θέμα της διάθεσης απορριμμάτων
Α Ι Τ Η Σ ΗΘέμα: «Διάθεση απορριμμάτων» Λευκάδα, 17 Ιανουαρίου 2011 |
Προς
κα Πρόεδρο Δημοτικού Συμβουλίου
Κοινοποίηση: κ. Δήμαρχο, Αντιδήμαρχο κ. Σ. Καρβούνη, Μ.Μ.Ε.
Το θέμα της διάθεσης των απορριμμάτων στο Δήμο μας συνεχίζει να αποτελεί το κορυφαίο πρόβλημα.
Η κατάσταση έχει φθάσει στο απροχώρητο. Όλες οι περιοχές του Δήμου μας, έχουν μετατραπεί σε έναν απέραντο σκουπιδότοπο, με αποκορύφωμα το μπάζωμα της θάλασσας στη χωματερή της πόλης.
Ύστερα και από τις τελευταίες εξελίξεις που αφορούν στη λήξη της παράτασης που είχε δοθεί στην χώρα μας, για την κατάργηση των σκουπιδότοπων, καθώς και το ότι κινδυνεύουν να χαθούν κονδύλια από το ΕΣΠΑ, εξ αιτίας της καθυστέρησης για την προώθηση της λύσης του προβλήματος, παρακαλούμε, όπως θέσετε για συζήτηση το θέμα στο πρώτο δημοτικό συμβούλιο.
Για τη Δημοτική Κίνηση Δρακονταειδής Κων/νος |