Κατεβάζουν ρολά τα φαρμακεία – Ανακοίνωση Φαρμακευτικού Συλλόγου Πρέβεζας-Λευκάδας
Τριήμερες 24ωρες πανελλαδικές απεργίες για σήμερα Τετάρτη, Πέμπτη και Παρασκευή, 19, 20 και 21 Ιανουαρίου αντίστοιχα και επανάληψη την δεύτερη εβδομάδα τις ίδιες ημέρες Τετάρτη, Πέμπτη και Παρασκευή, 26, 27 και 28 Ιανουαρίου, έχει προκηρύξει, ο Πανελλήνιος Φαρμακευτικός Σύλλογος, καταγγέλλοντας «την προσπάθεια αφανισμού του ελληνικού φαρμακείου και την πλήρη εμπορευματοποίηση της φαρμακευτικής περίθαλψης, προς εξυπηρέτηση των μεγάλων συμφερόντων».
Για το διάστημα αυτό οι ασθενείς με ιατρική συνταγή θα εξυπηρετούνται από τα φαρμακεία υπηρεσίας. Την τρίτη εβδομάδα θα συγκληθούν έκτακτες γενικές συνελεύσεις για να αποφασισθεί η κλιμάκωση των κινητοποιήσεων.
Σε ανακοίνωσή του ο Φαρμακευτικός Σύλλογος Πρέβεζας – Λευκάδας αναφέρει:
Αγαπητέ ασφαλισμένε, Οι ρυθμίσεις που επιβάλει δια ροπάλου το Υπουργείο Υγείας και η κυβέρνηση, αγνοώντας τον πρότερο διάλογο και τις δεσμεύσεις της απέναντι στους φαρμακοποιούς, οδηγούν τον κλάδο μας και την πρωτοβάθμια περίθαλψη υγείας στην πλήρη απαξίωση και στην τελική της εξάρθρωση. Τα μέτρα που προτείνονται στο σχέδιο νόμου του Υπουργείου είναι εξοντωτικά για το ελληνικό φαρμακείο και θα οδηγήσουν μοιραία στο κλείσιμο πολλών φαρμακείων και την είσοδο μεγάλων εταιριών στην διακίνηση του φαρμάκου. Αγαπητέ ασφαλισμένε,
Ως εδώ όμως!
Τριήμερες 24ωρες πανελλαδικές απεργίες για σήμερα Τετάρτη, Πέμπτη και Παρασκευή, 19, 20 και 21 Ιανουαρίου και επανάληψη την δεύτερη εβδομάδα τις ίδιες ημέρες Τετάρτη, Πέμπτη και Παρασκευή, 26, 27 και 28 Ιανουαρίου, έχει προκηρύξει ο Πανελλήνιος Φαρμακευτικός Σύλλογος. Για το διάστημα αυτό οι ασθενείς με ιατρική συνταγή θα εξυπηρετούνται από τα φαρμακεία υπηρεσίας. Την τρίτη εβδομάδα θα συγκληθούν έκτακτες γενικές συνελεύσεις για να αποφασισθεί η κλιμάκωση των κινητοποιήσεων. Σε ανακοίνωσή του ο Φαρμακευτικός Σύλλογος Πρέβεζας – Λευκάδας αναφέρει: Αγαπητοί ασφαλισμένοι, Είμαστε υποχρεωμένοι να δώσουμε τη μάχη μας προς όφελος του κοινωνικού συνόλου, τη μάχη για την επιβίωση του ελληνικού φαρμακείου και των υπηρεσιών που αυτό παρέχει στους ασφαλισμένους, τη μάχη για όλους εσάς. Στον αγώνα μας αυτό σας θέλουμε συμμέτοχους και αρωγούς για να διασφαλίσουμε τη φαρμακευτική περίθαλψη που αξίζει στον Έλληνα πολίτη. |