Ο Μητροπολίτης Λευκάδας και Ιθάκης κ. Θεόφιλος στη Νικιάνα
Με την ευκαιρία του εορτασμού της Μεταμορφώσεως του Σωτήρος ο Μητροπολίτης Λευκάδος και Ιθάκης κ. Θεόφιλος ήρθε στη Νικιάνα Λευκάδας, χθες 5 Αυγούστου 2008, όπου και πρωτοστάτησε στο Μέγα Πανηγυρικό Εσπερινό που έγινε στον ομώνυμο ενοριακό ναό του χωριού μας. Μια από τις πρώτες επισκέψεις του πρόσφατα ενθρονισμένου Μητροπολίτη, που πιστεύουμε ότι εντάσσεται στο πλαίσιο των επισκέψεών του με σκοπό να γνωρίσει από κοντά τις ενορίες του νησιού της Λευκάδας και τους πιστούς της τοπικής εκκλησίας. Τον υποδέχτηκαν ο ιερέας της ενορίας του Ιερού Ενοριακού Ναού Μεταμορφώσεως του Σωτήρος στη Νικιάνα Λευκάδος πάτερ Σωτήριος, πολλοί άλλοι ιερείς, ο πρόεδρος του Τοπικού Συμβουλίου του Δ. Δ. Αλεξάνδρου καθώς και πλήθος κόσμου που συμμετείχε με ευλάβεια και κατάνυξη στην Ακολουθία του Εσπερινού.