Το είδαμε στο χωριό Βλυχό. Δεν μπορέσαμε να προσδιορίσουμε τη σειρά και το έτος κατασκευής του θρυλικού Unimog. Η λέξη είναι γερμανική και προέρχεται από τις λέξεις Universal Motor Gerät, που σημαίνουν σε ελεύθερη μετάφραση πολυμηχάνημα.
Αρχαια σκουρια,ακουραστος εργατης! Προκειται κατα πασα πιθανοτητα για ενα Unimog U411 cabrio ,με αυτοσχεδιο hard-top,και κοντο μεταξονιο . Το 411 κατασκευαζοταν απο την Mercedes απο το 1956 ως το 1967. Με λιγο κουραγιο ξαναζωντανευει,οσο κι αν φαινεται περιεργο,υπαρχουν ανταλλακτικα! Good luck!
Συλλεκτικό κομμάτι! Όπως σχολίασε και ο κ. Δ. Ρίζος -κάτι θα ξέρει- υπάρχουν ανταλλακτικά αν ψάξει κάποιος. Θανάση να ευχηθώ και “γω με τη σειρά μου καλή τύχη, αν και όποτε το αποφασίσεις… «να το επαναφέρεις σε δράση».
Φίλε μου όντως επανέρχεται σε δράση.. Αλλά θέλει μεράκι για να το επαναφέρεις. Σου μιλάω εκ πείρας ήμουν ο υπεύθυνος του συνεργείου UNIMOG στην εταιρεία Λαινόπουλος. Αν μπορώ να βοηθήσω απαντησέ μου στο e-mail mastrogiorgosfil@yahoo.gr
Αρχαια σκουρια,ακουραστος εργατης! Προκειται κατα πασα πιθανοτητα για ενα Unimog U411 cabrio ,με αυτοσχεδιο hard-top,και κοντο μεταξονιο . Το 411 κατασκευαζοταν απο την Mercedes απο το 1956 ως το 1967. Με λιγο κουραγιο ξαναζωντανευει,οσο κι αν φαινεται περιεργο,υπαρχουν ανταλλακτικα! Good luck!
ayto to ergaleio einai diko mou einai montelo to 1950
diorthosh einai to 56′ montelo htan tou patera mou kai kapoia stigmh skeftomai na to epanaferw se drash!!!!!!!
Συλλεκτικό κομμάτι! Όπως σχολίασε και ο κ. Δ. Ρίζος -κάτι θα ξέρει- υπάρχουν ανταλλακτικά αν ψάξει κάποιος. Θανάση να ευχηθώ και “γω με τη σειρά μου καλή τύχη, αν και όποτε το αποφασίσεις… «να το επαναφέρεις σε δράση».
AN ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΑΡΟΠΛΙΣΜΕΝΑ ΣΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΤΗΣ ΕΒΖ ΛΑΡΙΣΑΣ (ΜΟΝΤ. 57-70) hm_sugar@yahoo.gr
Φίλε μου όντως επανέρχεται σε δράση.. Αλλά θέλει μεράκι για να το επαναφέρεις. Σου μιλάω εκ πείρας ήμουν ο υπεύθυνος του συνεργείου UNIMOG στην εταιρεία Λαινόπουλος. Αν μπορώ να βοηθήσω απαντησέ μου στο e-mail mastrogiorgosfil@yahoo.gr
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΕΤΕΙΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΕΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ.ΤΗΛ 6979320536
ειναι το 401 το πρωτο unimog που κατασκευαστηκε εχει 25 hp και 1700cc κινητηρα.