Με κάθε επισημότητα και παρουσία πλήθους προσκυνητών ο εορτασμός της Φανερωμένης στην Λευκάδα – Φωτορεπορτάζ του Νίκου Ζαβιτσάνου
ΑΝΑΝΕΩΜΕΝΟ
Με κάθε επισημότητα, με την παρουσία της πολιτικής, στρατιωτικής και εκκλησιαστικής ηγεσίας του τόπου, αλλά και εκατοντάδων προσκυνητών, πραγματοποιήθηκε σήμερα -Δευτέρα 13 Ιουνίου 2011 εορτή του Αγίου Πνεύματος- στην Λευκάδα ο φετινός εορτασμός της Φανερωμένης, προστάτιδας του νησιού και σημείο αναφοράς των όπου γης Λευκαδιτών.
Στην αρχιερατική θεία λειτουργία, που τελέσθηκε στο Μοναστήρι της Φανερωμένης, χοροστάτησε ο Μητροπολίτης Λευκάδας και Ιθάκης κ. Νικηφόρος, συνεπικουρούμενος από τους μητροπολίτες Κέρκυρας και Παξών κ. Νεκτάριου και Βελεστίνου κ. Δαμασκηνού.
Παρέστησαν μεταξύ άλλων ο Δήμαρχος Λευκάδας κ. Κώστας Αραβανής, ο Δήμαρχος Μεγανησίου κ. Στάθης Ζαβιτσάνος, ο βουλευτής Λευκάδας κ. Σπύρος Μαργέλης, ο Γενικός Γραμματέας Αποκεντρωμένης Διοίκησης Πελοποννήσου – Δυτικής Ελλάδος και Ιονίου κ. Τάσος Αποστολόπουλος, ο περιφερειάρχης Ιονίων Νήσων κ. Σπύρος Σπύρου, ο αντιπεριφερειάρχης Λευκάδας κ. Θοδωρής Βερύκιος, ο θεματικός αντιπεριφερειάρχης κ. Γιάννης Μαλακάσης, η πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου κ. Νίκη Μακρυγιώργου, ο πρώην βουλευτής και μέλος της Π.Ε της Ν.Δ Θεόδωρος Σολδάτος, ο πρώην βουλευτής και επικεφαλής της μείζονος αντιπολίτευσης στον Δήμο Λευκάδας κ. Ξενοφών Βεργίνης, αντιδήμαρχοι, περιφερειακοί σύμβουλοι κ.ά.
Η Θεία Λειτουργία ξεκίνησε στις 09.00 και ολοκληρώθηκε στις 10.30. Ακολούθησε η λιτάνευση της Εικόνας της Παναγίας της Φανερωμένης, με τη συνοδεία της μπάντας της Φιλαρμονικής Εταιρείας Λευκάδος, εν μέσω πλήθους προσκυνητών.
Σημείωση: Το διορθώσαμε… Δεν βλέπουμε και καλά τώρα τελευταία, έχουν χαθεί και τα γράμματα από την πολυχρησία των πλήκτρων -θέλεις να πατήσεις το γιώτα, το όμικρον σου βγαίνει τελικά, γερμανικό πληκτρολόγιο χρησιμοποιούμε, ξεχνάμε καμιά φορά και την αλλαγή της γλώσσας- άστα να πάνε… οπότε ας μας συγχωρούνται τα όποια κατά καιρούς λάθη, ορθογραφικά και μη… Φροντίζουμε, βλέποντάς τα στην πορεία, να τα διορθώνουμε.