Διατήρηση του Πνευματικού Κέντρου Δήμου Λευκάδας ως αυτοτελές Νομικό Πρόσωπο Δημοσίου Δικαίου (ΝΠΔΔ)
Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Η
Το Πνευματικό Κέντρο αυτοτελές Νομικό Πρόσωπο Δημοσίου Δικαίου
Το Υπουργείο Εσωτερικών αποφάσισε τη διατήρηση του «Πνευματικού Κέντρου Δήμου Λευκάδας ως αυτοτελές Νομικό Πρόσωπο Δημοσίου Δικαίου του Δήμου Λευκάδας όπως αναφέρεται στην με αριθμ. 36281/4-8-2011 σχετική απόφασή του.
Με την ανωτέρω απόφαση καταξιώνεται η λειτουργία του Πνευματικού μας Κέντρου για μια ακόμη φορά ως προς τις δραστηριότητές του στις τέχνες και τον πολιτισμό, ως ο φορέας πολιτισμού που συνέβαλλε τα μέγιστα στη διατήρηση της ιστορικής ταυτότητας της πόλης και κατ” επέκταση του σημερινού Καλλικρατικού Δήμου Λευκάδας.
ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟ ΛΕΥΚΑΔΑΣ
Η παρακάτω παράγραφος αφορά και το Πνευματικό Κέντρο Λευκάδας και είναι απο άρθρο του Πάσχου Μανδραβέλη στην Καθημερινή :
«Είναι προφανές ότι η απόφαση αυτή είναι συλλογή παλαιοκομματικού τύπου ρουσφετιών που αποφάσισε να κάνει ο κ. Καστανίδης. Φυσικά θα έχει συνέχεια, διότι η μία εξαίρεση φέρνει την άλλη, πόσω δε μάλλον οι εβδομήντα. Ολοι οι δήμαρχοι, που θέλουν να βολέψουν κάποιους δικούς τους σε Δ. Σ. θα ανακαλύψουν πόσο «ευρύτατα αναγνωρισμένα είναι, τι μακροχρόνια απόδοση έργου και γενικότερη καταξίωση της προσφοράς» έχουν τα δικά τους ΝΠΔΔ και με βάση την προηγούμενη απόφαση θα ζητήσουν την εξαίρεσή τους.»
ΜΑ ΤΙ ΤΟ ΘΕΛΑΝΕ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΟΙ Α-ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ. ΑΦΟΥ ΠΑΝΕ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΩΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΙ!! ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΡΓΗΣΟΥΝ. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙ ΣΥΖΗΤΙΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΛΕΥΚΑΔΑ. ΤΙ ΑΝΤΑΛΛΑΓΕΣ ΨΗΦΩΝ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΘΕΣΕΙΣ ΕΠΙ ΜΙΣΘΩ, ΑΝΤΑΛΛΑΓΕΣ ΕΠΙ ΜΙΣΘΩ ΣΕ ΚΟΥΦΙΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΥΣ -ΔΗΘΕΝ- ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΞΕΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΙΑ ΤΩΝ ΨΗΦΩΝ ΠΟΥ ΦΕΡΑΝΕ. ΠΡΩΤΑΚΟΥΣΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΔΙΑΔΕΔΟΜΕΝΑ. ΟΥΔΕΝ ΚΡΥΠΤΟΝ!!!