Προτεινόμενο ψήφισμα της Λαϊκής Συσπείρωσης για το ν/σ για τα ναρκωτικά
Αυτό το διάστημα κατατέθηκε από την τρικομματική κυβέρνησης του μαύρου μετώπου και στηρίζεται από ΠΑΣΟΚ, ΣΥΡΙΖΑ και ΔΗΜΑΡ το εγκληματικό νομοσχέδιο «Κώδικας Ναρκωτικών» της που προβλέπει την αποποινικοποίηση της χρήσης, προμήθειας, κατοχής ναρκωτικών ουσιών, της καλλιέργειας ινδικής κάνναβης και την ιδιωτικοποίηση της πρόληψης, απεξάρτησης και επανένταξης.
Πρόκειται για ένα εξαιρετικά επικίνδυνο, ανήθικο νομοσχέδιο απελευθέρωσης, εκλαΐκευσης και στην πράξη διάθεσης των ναρκωτικών.
Μόνο τυχαία δεν είναι η απελευθέρωση των ναρκωτικών σε μια περίοδο οικονομικής καπιταλιστικής κρίσης, που η βαρβαρότητα επιδιώκεται να υιοθετηθεί ως τρόπος ζωής, οι εργασιακές σχέσεις ανατρέπονται, η ανεργία εκτοξεύεται στα ύψη, η φτώχεια δίνει τη σκυτάλη στην εξαθλίωση.
Η νομιμοποίηση των ναρκωτικών εξυπηρετεί τη «νομιμοποίηση» στις συνειδήσεις των λαών των κοινωνικών αιτιών που παράγουν και αναπαράγουν το πρόβλημα και βρίσκονται στο ίδιο το εκμεταλλευτικό καπιταλιστικό σύστημα. Σημαίνει νομιμοποίηση της καταστολής συνειδήσεων μέσω της χρήσης.
Το Π.Σ. απαιτεί:
ΟΧΙ στους ψεύτικους παραδείσους των ναρκωτικών που οδηγούν στο θάνατο.
ΟΧΙ σε όλα τα ναρκωτικά.
ΟΧΙ στη νομιμοποίησή τους.
ΟΧΙ στο διαχωρισμό σε σκληρά και μαλακά.
ΚΕΡΚΥΡΑ 28/01/2012