Είναι οι πρώτες που βλέπουμε φέτος…
Είναι οι πρώτες που βλέπουμε φέτος -αν εξαιρέσουμε αυτή εδώ που βγαίνει το Φθινόπωρο- δεν γυρίζουμε βέβαια και τόσο όπως άλλες φορές, αλλά δεν χρειάστηκε να πάμε και μακρυά. Κάποιες τοποθεσίες τις έχουμε ήδη μάθει, από πέρυσι…
Ορχιδέα η μαστοφόρα (Ophrys mammosa) και σε πλήρη ανθοφορία η πρώτη – Όρχις η Ιταλική (Orchis italica) η δεύτερη (Δείτε τες επίσης εδώ μαζί με κάποιες άλλες ορχιδέες του τόπου μας).