Ενέργειες προέδρου Επιμελητηρίου για την αεροπορική σύνδεση Άκτιο-Αθήνα
Την Πέμπτη 11 Οκτώβρη 2012 ο πρόεδρος του Επιμελητηρίου Λευκάδας, κος Σκιαδαρέσης, συναντήθηκε στην Αθήνα με τον Γενικό Γραμματέα Μεταφορών, κο Νίκο Σταθόπουλο, προκειμένου να συζητήσει μαζί του το θέμα της επανέναρξης της αεροπορικής σύνδεσης της Αθήνας με τον αερολιμένα του Ακτίου.
Ο Πρόεδρος επισήμανε στον κο Σταθόπουλο ότι η υιοθέτηση της πρότασης του φορέα θα συμβάλλει στην τουριστκή κίνηση της ευρύτερης περιοχής και μάλιστα στις δύσκολες εποχές που διανύουμε, όπου η ανάπτυξη στο τομέα του τουρισμού, αποτελεί μονόδρομο.