Απάντηση Θοδ. Σολδάτου σε αναδημοσίευσή μας
30-04-2013
Η προχθεσινή μου ψήφος, δεν αποτελεί αλλαγή στάσης.
Αγαπητοί φίλοι του LEFKADA NEWS,
με αφορμή τον τίτλο σας “«Ναι» στο πολυνομοσχέδιο ο Θοδ. Σολδάτος για να γυρίσει πίσω στη ΝΔ”, σε άρθρο που αναδημοσιεύσατε από την ηλεκτρονική εφημερίδα «iefimerida”, επιτρέψτε μου τις παρακάτω επισημάνσεις:
- Ανήκω σε εκείνους, που το Δεκέμβριο έδωσαν θετική ψήφο στις κρίσιμες ψηφοφορίες για το «Μεσοπρόθεσμο» και τον Προϋπολογισμό. Διαφοροποιήθηκα τότε σε θέματα που άπτονται της κοινωνικής πολιτικής, ψηφίζοντας «παρών».
- Όπως όλοι γνωρίζουν, παρά το γεγονός ότι βρέθηκα εκτός Κοινοβουλευτικής Ομάδας, συνέχισα να στηρίζω την κυβερνητική πολιτική, ψηφίζοντας θετικά στις κυβερνητικές επιλογές.
- Η στάση μου αυτή, προκύπτει από την πεποίθησή μου ότι ο δύσβατος δρόμος που αναγκάζεται να ακολουθήσει η Ελλάδα, είναι αναγκαίος για την αντιμετώπιση της κρίσης. Όπως επίσης από την πεποίθησή μου ότι δεν έχουν προταθεί αξιόπιστες εναλλακτικές, από τα κόμματα της αντιπολιτεύσεως.
Επομένως η προχθεσινή μου ψήφος, δεν είναι κάτι που ξένισε όσους γνωρίζουν τις θέσεις μου, και βέβαια δεν αποτελεί αλλαγή στάσης.
Είναι η προφανής συνέχεια της πολιτικής μου συμπεριφοράς και η αποτύπωση των πολιτικών μου απόψεων για μια ακόμη φορά.
Σας ευχαριστώ
Θοδωρής Σολδάτος