Παρουσιάστηκε με επιτυχία στην Αθήνα το βιβλίο «Χορεύουν τα κόκκινα» του Ηλία Γεωργάκη
Στην κατάμεστη αίθουσα της ΕΣΗΕΑ έγινε χτες το βράδυ σε μια όμορφη και ζεστή εκδήλωση η παρουσίαση του βιβλίου «Χορεύουν τα κόκκινα» (εκδόσεις “Αγκυρα”) [Δες εδώ] του Λευκαδίτη δημοσιογράφου στα «ΝΕΑ» Ηλία Γεωργάκη.
Για το βιβλίο μίλησαν ο πρώην πρόεδρος της ΕΣΗΕΑ Πάνος Σόμπολος, η ιστορικός Ελισσάβετ Γράψα και ο συγγραφέας Θανάσης Νιάρχος. Την εκδήλωση συντόνισε ο δημοσιογράφος Δημήτρης Μανιάτης ενώ κείμενα του βιβλίου διάβασε ο ηθοποιός Ηλίας Λογοθέτης.
Χαιρετισμούς απηύθυναν η γραμματέας του Μορφωτικού Ιδρύματος της ΕΣΗΕΑ Φανή Πετραλιά, ο αντιπρόεδρος της ΕΣΗΕΑ Δημήτρης Τσαλαπάτης και ο πρόεδρος της Εταιρείας Λευκαδικών Μελετών Θανάσης Μελάς.
Ακούστηκαν τραγούδια για τη Λευκάδα σε στίχους του Ηλία Γεωργάκη με τη συμμετοχή της Αναστασίας Γεωργάκη (πιάνο) και Φιόρης-Αναστασίας Μεταλληνου στη φωνή. Ποιήματα απήγγειλαν η Μυρτώ Γεωργάκη και η Έλενα Ντελέζου.
(Οι φωτογραφίες είναι του Κώστα Πατρίκιου)
[Gallery not found].