Κινηματογραφική Λέσχη Ορφέα: «Η Κόκκινη Χελώνα»
Υποψηφιότητα για Όσκαρ καλύτερου Animation – Ειδικό βραβείο Επιτροπής στο Φεστιβάλ Καννών
Στην Αίθουσα εκδηλώσεων του Πνευματικού Κέντρου του Δήμου Λευκάδας συνεχίζει και φέτος (48η Περίοδος) τις προβολές της η Κινηματογραφική Λέσχη του «Ορφέα» μετά την ολοσχερή καταστροφή του Δημοτικού Κινηματογράφου «Απόλλων» από την καταστροφική πυρκαγιά.
ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΟΡΦΕΑ
48Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ
«Η Κόκκινη Χελώνα» («La Tortue Rouge») ΣΑΒΒΑΤΟ 16 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2017 – ΩΡΕΣ ΠΡΟΒΟΛΗΣ: 17.00 και 19.00 ΚΥΡΙΑΚΗ 17 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2017 – ΩΡΕΣ ΠΡΟΒΟΛΗΣ: 12.00 και 17.00 |
Υποψηφιότητα για Όσκαρ καλύτερου Animation. Ειδικό βραβείο Επιτροπής στο Φεστιβάλ Καννών.
Γαλλοβελγική – σκηνοθεσία: Μίκαελ Ντούντοκ ντε Βιτ
Ένας ναυαγός ξεβράζεται από τη θάλασσα σε ένα τροπικό νησί όπου κατοικούν μόνο καβούρια και πουλιά. Κατασκευάζοντας μία σχεδία, προσπαθεί να επιστρέψει στον πολιτισμό αλλά κάθε φορά εμποδίζεται από μία γιγάντια κόκκινη χελώνα.