«Bella Ciao» – Tο σύμβολο της ιταλικής αντίστασης
Μας το θύμισε σήμερα μια παρέα νεαρών στη Νικιάνα που ξεκίνησαν να το τραγουδούν – ένα μέρος του. Φαίνεται ότι το τραγούδι «Bella Ciao» που έγινε το σύμβολο της ιταλικής αντίστασης κατά τη διάρκεια του Β΄ παγκόσμιου πολέμου και τραγουδήθηκε σε όλο τον κόσμο έχει περάσει, έστω και με διαφορετικά νοήματα, στις νέες γενιές.
Η μελωδία του τραγουδιού ήταν ήδη γνωστή και την τραγουδούσαν στις αρχές του 20ού αιώνα οι γυναίκες που μάζευαν ρύζι στις φυτείες της ιταλικής επαρχίας Terre d’Acqua κοντά στην Μπολόνια.