Διαμαρτυρίες αναγνωστών για τον χειρισμό της προτομής του Αριστοτέλη Βαλαωρίτη
Ξεκίνησαν οι εργασίες της Α΄ φάσης της ανάπλασης της εισόδου της παραλίας στην πόλη της Λευκάδας, προϋπολογισμού 2.670.000€, και εύλογα τα ερωτήματα αναγνωστών που μας έστειλαν και τις φωτογραφίες για τον χειρισμό εκ μέρους της εργολαβίας των αγαλμάτων-προτομών που βρισκόταν στο χώρο και ιδιαίτερα του Αριστοτέλη Βαλαωρίτη.
Βλέποντας τις φωτογραφίες μας ήρθαν προσωπικά στο νου επίκαιρες εικόνες από καταστραφέντα και βανδαλισθέντα αντιφασιστικά και σοβιετικά μνημεία σε χώρες της ανατολικής Ευρώπης, παρά την προσωρινή απομάκρυνση της προτομής με σκοπό -θέλουμε να πιστεύουμε- την επανατοποθέτησή της στο ίδιο σημείο μετά το πέρας των εργασιών.
Υπενθυμίζουμε ότι τα αποκαλυπτήρια της προτομής του Α. Βαλαωρίτη (1824-1879), έργο του γλύπτη Γεωργίου Δημητριάδη, είχαν γίνει στις 7 Ιουνίου του 1925, με αφορμή την Εθνική εκατονταετηρίδα από τη γέννηση του ποιητή, παρουσία του τότε πρωθυπουργού Ανδρέα Μιχαλακόπουλου (είχε αντικαταστήσει τον Θεμ. Σοφούλη μετά την παραίτησή του και έμεινε στην εξουσία οκτώ μήνες, μέχρι τις 26 Ιουνίου 1925, οπότε και ανατράπηκε από τη δικτατορία του Πάγκαλου).
Στις μαρμάρινες πλάκες στη βάση της προτομής αναγράφονταν «ΕΙΣ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟΝ ΠΟΙΗΤΗΝ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΝ ΒΑΛΑΩΡΙΤΗΝ Η ΛΕΥΚΑΣ ΣΕΜΝΥΝΟΜΕΝΗ» (πάνω) και κάτω το ποίημα «Η προς την πατρίδα αγάπη μου» με την υπογραφή του ποιητή.
Λες και γκρεμίσανε τον σανταμ Χουσειν κι οχι τον εθνικο μας ποιητή.Αυτη ειναι η ευαισθησια του Δημαρχου.Επρεπε να ειναι εκει, να επιβλεπει ακριβως αυτη την φάση και να κανει σωστη ΑΠΟΚΑΘΗΛΩΣΗ , οχι γκρέμισμα. Ντροπη σου κακε δημαρχε.Ασχετίλες. Αντε πια,καθε μερα να σκεφτομαστε τι θα ξεφουρνισεις. Απο τις γλάστρες που δεν ξεχναμε, στις εκφρασεις και χειρονομιες στα δημοτικα συμβουλια και τωρα αυτο για να ξεχειλισει το ποτηρι.οχι άλλο.με τιποτα..
Καθε πέτρα, άσχετε δημαρχε, ειναι ένα χωριό της Λευκάδας κι εσυ τα σκόρπισες. ο ποιητής τα ήξερε απ έξω κι ανακατωτά τα χωριά. εσυ δεν τολμας να ερθεις να σε δουμε. Τι να μας πεις αλλωστεΤιμουν τους νεκρους, τους απόντες, τις εικόνες, τα ιδάλματα.Κι εσυ τα πετας κατω.Αγκαλια εοερε να τον παρεις. Κι εκει να βγαλεις φωτογραφια.οχι οτι διασκεδάζεις στην Ιθακη.Ντροπή
Έργα που κοσμούν (θα κοσμούν;) τη πόλη!
2.700.000 και κάτι σου ΄πα μου πες θα πάει 3 στο τέλος το εγχείρημα…
και τι δεν θα μπορούσε να γίνουν στις υποδομές με τα λεφτά αυτά!
Γιατί τα λουλουδάκια της αναβαθμισμένης πλατείας και τα τραεζοκαθίσματα σ΄ αυτήν δεν διώχνουν τη βρώμα των όμβριων υπονόμων!
Δεν κλείνουν τις τρύπες στα πλακόστρωτα στα χωριά του νησιού!
Δεν φέρνουν το νερό που δεν φτάνει!
Δεν επεργάζονται τα λύματα για να μην πέφτουν όπως – όπως στη θάλασσα, και άλλα, ο αριθμός των οποίων είναι τεράστιος!
Την πλατεία θα την φτιάξετε και μπορεί να είναι ωραία (και με γειά μας) αλλά οι προτεραιότητες;!!!